ROŽŇAVA. V Dome tradičnej kultúry Gemera prebehla zaujímavá prednáška o šperkoch v tradičnej ľudovej kultúre. „Tému sme rozdelili na dve časti. V prvej sme sa venovali teoretickým poznatkom, samotnej genéze šperkov, ich deleniu, charakteristike, technológiám. Teoretickú časť viedol odborný pracovník z Univerzity Komenského Juraj Janto, ktorý ešte na začiatku svojej prednášky uviedol na pravú mieru základnú terminológiu v oblasti folklóru a folklorizmu. Druhá časť prednášky bola viac ukážková a praktická. Mladá a talentovaná šperkárka Katarína Žiak sa predstavila ako súčasný výrobca, ktorý sa práve inšpiruje tradičnými vzormi, najmä z oblastí západného a stredného Slovenska. Účastníci mali možnosť vidieť aj jej šperky, keďže Katka si pre nás pripravila malú výstavu náhrdelníkov, náušníc a náramkov z svojej dielne,“ uviedla Mária Hlaváčová z Gemerského osvetového strediska.
V prvej časti sa návštevníci dozvedeli mnoho zaujímavého, napríklad aj to, že náušnice či náramky sa v minulosti medzi šperkami v tradičnej ľudovej kultúre vôbec neobjavovali. Prevládali skôr náhrdelníky a prstene, rôzne spony a pracky. Materiálom používaním na výrobu šperkov bola mosadz, hliník či nehrdzavejúca oceľ, ale i iné. Vyrábali sa liatím, alebo tepaním.
V týchto prednáškach plánuje Gemerské osvetové stredisko pokračovať. Najbližšie sa bude konať odborná prednáška spojená s výstavou v utorok 20. novembra v rámci zimného festivalu Rok na Gemeri na tému Kultúra Olašských Rómov.